Autostrada słońca w Jastrzębiej Górze

Historia Jastrzębiej Góry zdecydowanie różni się od historii innych nadmorskich kurortów. Większość z nich powstała w średniowieczu. Miejscowość ta przez kilkaset lat była jedynie osada rybacką lub rolniczą, a dopiero w dziewiętnastym lub dwudziestym wieku przeobraziła się w miejscowość turystyczną. Jastrzębia Góra powstała w latach międzywojennych. Wcześniej tereny te były niezamieszkałe, służyły do wypasu gęsi, czego ślad pozostał w kaszubskiej nazwie tego miejsca – Pilëce (pila to po kaszubsku mała gąska). Po zakończeniu pierwszej wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości wybudowano tu pierwszy dom. Następnie po wykupieniu gruntów rozplanowano drogi i działki, których układ pozostał niezmieniony do dziś. Przez pierwsze lata istnienia Jastrzębia Góra była popularnym miejscem wypoczynkowym dla polskich i wileńskich elit. Przebywali tu między innymi Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki, Edward Rydz-Śmigły, Tadeusz Ostrowski. To właśnie tutaj generał Tadeusz Rozwadowski dokończył swoje wspomnienia z pierwszej wojny światowej.

Jedną z atrakcji tego miejsca jest droga nazywana autostradą słońca. Gdyby nie ona, miejscowość nie rozwinęłaby się i nie stałaby się tak popularnym kurortem. Droga powstała w latach 1921-1931. Wykonano ją z bazaltu i asfaltu. Ma osiem metrów szerokości i ponad czterometrowe pobocza. Kiedyś teren ten był otwarty, stąd nazwa „autostrada słońca”. Obecnie jedynie w kilku miejscach udało się zachować zabytkowy charakter drogi. Warto zobaczyć te odcinki trasy, które nie zostały jeszcze unowocześnione, ponieważ w niedługim czasie już ich nie będzie.

W Jastrzębiej Górze turystyka to podstawa utrzymania mieszkańców. Dlatego tutejsza baza noclegowa jest tak rozbudowana (noclegi Jastrzębia Góra z meteora). W miejscowości znajduje się wiele różnorodnych hoteli i ośrodków. Są one położone w różnych częściach wsi, tak aby zapewnić jak największy wybór. Zdecydowane największym hotelem w Jastrzębiej Górze jest Hotel Primavera. Oferuje on aż 466 miejsc. Do wyboru są pokoje lub domki letniskowe. Ośrodkiem położonym najbliżej plaży jest Hotel Faleza. Oferuje on swoim gościom miejsca noclegowe, restauracje i Spa. Ponadto zajmuje się organizacją imprez okolicznościowych i konferencji. W centrum miejscowości znajdują się kolejne hotele: ARA, Szafir, La Siesta, Europa i Astor. We wsi znajduje się też wiele restauracji i kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>