Magia polskich uzdrowisk – Krasnobród

Krasnobród to drugie, po Nałęczowie, uzdrowisko znajdujące się na obszarze województwa lubelskiego. O ile Nałęczów na stałe wpisał się w świadomość turystów i osób korzystających z leczenia sanatoryjnego, to Krasnobród zdaje się być znany, ale jedynie wśród mieszkańców tego województwa. Tymczasem miasto to ma wiele atrakcji dla przyjezdnych, które mogą zaangażować emocje i uwagę zdecydowanie na dłużej niż podczas wypoczynku. Wynika to z tego, że Krasnobród pochodzi z XVI wieku, a jego właścicielami były znane rody, które troszczyły się o to, by pozostawić po sobie wiele śladów. Krasnobród to kombinacja słów oznaczających mniej więcej piękne przejście na rzece, a raczej na jej płyciźnie. Bo miasto znajduje się właśnie nad rzeką. Wieprz to urokliwa wodna wstążka, która dodatkowo wytworzyła zalew. Miasto jest ośrodkiem kultu maryjnego – cudu uzdrowienia doznała tutaj Marysieńka Sobieska, która w podziękowaniu za powrót do zdrowia ufundowała drewniany kościół (świątynia spłonęła podczas najazdu Tatarów, a na jej miejscu powstał kościół murowany).

Czasy, w których szalała gruźlica

XIX wiek to wiek, który zdawał się być epoką budowniczych, odkrywców, wizjonerów oraz ludzi kultury i sztuki. Niestety, ówczesne społeczności europejskie były narażone na suchoty. Gruźlica zbierała owocne żniwa wśród różnych warstw społecznych – wszystko wskazywało na to, że nie ma na tę chorobę skutecznej metody leczniczej. Pierwsze polskie uzdrowisko wyspecjalizowane w walce z gruźlicą powstało właśnie w Krasnobrodzie. Założył je doktor Alfred Rose pod nazwą Instytut Kumysologiczny. Ta metoda leczenia gruźlicy to efekt obserwacji kondycji zdrowotnej ludów wschodnich, żyjących w trudnych warunkach, nie tylko klimatycznych. Ku zdumieniu, po zimie ludzie spożywający kumys nie chorowali, chociaż brak odpowiedniej żywności powinien być dla nich w jakimś stopniu wyniszczający. Kumys to mleczne wino, wytwarzane z kobylego mleka. W swoim składzie zawiera sporą dawkę witamin, a także naturalne antybiotyki. Z czasem kumys znalazł zastosowanie w innych sanatoriach, a instytut doktora Rose – po fali popularności – upadł, głównie z uwagi na fatalne drogi dojazdowe do miasta.

Wypoczynek w uzdrowisku

Lokalna baza noclegowa jest tutaj mocno rozbudowana. Noclegi w Krasnobrodzie to sposób na wypoczynek całoroczny. Miasto nie zamyka się na turystów po zakończeniu sezonu letniego. Zimą można uprawiać sporty zimowe na Górze Chełmowej, na której funkcjonuje wyciąg narciarski i gdzie trasy zjazdowe są oświetlone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>