Opolskie zabytki historyczne

Wybierając się w podróż decydujemy się odwiedzić miejsca oferujące znacznie więcej niż tylko możliwość wypoczynku w pokoju hotelowym. Liczy się dla nas forma noclegowa, owszem, ale też zabytki i atrakcje, jakimi możemy cieszyć się w nowym miejscu. Wybierając się na południowy-zachód polski, ciekawym pomysłem jest odwiedzenie Opola. Miasto jest niewielkie i posiada zaledwie 100 tysięcy mieszkańców, za to na przyjęcie turystów przygotowane jest niesamowicie.

Pierwszą rzeczą jaka przychodzi nam do głowy na hasło – Opole – to oczywiście festiwale, które się tu odbywają każdego roku, od wielu lat. To przecież prawdziwa stolica polskiej muzyki. Warto zatem zdecydować się na wyjazd właśnie w okresie trwania konkursu piosenki – w czerwcu. Wówczas jednak musimy postarać się o nocleg, który może być problematyczny jeśli nie wykonamy rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. Ceny za pokój hotelowy zaczynają się od około 100 złotych, jednak nie mają ograniczeń w górę, wszystko zależy od naszych wymagań i zasobności portfela. Dla bardziej oszczędnych istnieje możliwość zatrzymania się w hostelu, którego ceny zaczynają się od 30 złotych to bardzo atrakcyjna kwota. Pamiętajmy, że oprócz poznania naszego pensjonatu, warto zwiedzić miasto.

Parę punktów z przewodnika

Jest tutaj Muzeum Wsi Opolskiej, które ma niezwykłą wartość historyczną, dla dzieci to idealny sposób na poznanie przeszłości regionu. Pamiętajmy też o Wieży Piastowskiej, budowli z XIII wieku, a zatem pierwszej tego typu budowli w Polsce. Jest to gruntownie odrestaurowany fragment zamku piastowskiego, który cieszy oko i jest chyba najbardziej znanym zabytkiem w tym mieście. Znajduję się tu też pochodząca z XV wieku Katedra Świętego Krzyża. W środku zachwyci nas niezwykły obraz Matki Boskiej, sprzed kilku wieków, a także sarkofag piastów. To kawał historii naszego kraju, którego po prostu nie wypada przeoczyć. To nie jedyne atrakcje w tym mieście, choć zdecydowanie najbardziej godne uwagi, żeby zobaczyć wszystkie możliwe miejsca, należałoby poświęcić na zwiedzanie kilka dni. Dobrze robić to z przewodnikiem w kieszeni, w taki sposób na pewno się nie zgubimy i nie przeoczymy co ważniejszych punktów na mapie. Pamiętajmy, że takie miejsca to nie tylko zabawa, ale też chwila refleksji, nad naszymi korzeniami, godna uwagi zwłaszcza jeśli podróżujemy z dziećmi.

One comment

  1. Katarzynka pisze:

    My na wycieczce klasowej byliśmy w Muzeum Wsi Opolskiej, pan przewodnik nas oprowadził i opowiedział mnóstwo ciekawych rzeczy o tym jak dawniej żyli tu ludzie na wsiach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>